Csapatbemutató, Férfiak: Horvátország

A csoport – Horvátország

• Miután önállóvá váltak, a horvátok 1999-ben nyerték első érmüket az Európa-bajnokságon, egy ezüstöt (az első három eredményük: 5., 4. 4.). Mindezt némi hullámvasutazás követte (2001: 4., 2003: 2., 2006: 7., 2008: 4.), hogy aztán 2010-ben végre csúcsra érjenek saját közönségük előtt, Zágrábban. Ezt aztán rögtön minden idők legrosszabb helyezése követte, egy 9. hely Eindhovenben, 2012-ben. Budapesten aztán 5., Belgrádban pedig 7. helyen zártak – azaz azok után, hogy kilenc tornán 7-szer eljutottak az elődöntőig, háromszor egymás után nem sikerült a négy közé jutniuk. Ezt a rossz sorozatot sikerült megtörni legutóbb, amikor Barcelonában harmadikok lettek (kikaptak a szerbektől az elődöntőben, majd legyőzték az olaszokat) – ez volt történetük első Eb-bronzérme.
  • A horvátok a legutóbbi két olimpián egyaránt döntőt játszottak, győztek 2012-ben, Londonban, és másodikok lettek 2016-ban, Rióban. Debütálásuk alkalmával szintén ezüstérmet szereztek Atlantában, 1996-ban, amit aztán három nem igazán ütős szereplés követett (7., 10., 6.)
  • A világbajnokságokon egészen parádésan szerepelnek. Azok után, hogy az első öt próbálkozás alkalmával egyszer sem tudtak dobogóra állni, a legutóbbi hét eseményen mindannyiszor érmet nyertek. Győztek 2007-ben és 2017-ben, négyszer végeztek harmadikként (2009-11-13 és most 2019-ben), míg 2015-ben a döntőben kaptak ki.
  • A Világligát egy ízben, 2012-ben nyerték meg (három ezüstjük és bronzuk van még), míg a Világkupában egy-egy ezüst és bronz a legjobb produkciójuk.
  • A horvátok még küzdenek az olimpiai részvételért – eddig kétszer is egyetlen gólra voltak Tokiótól, ám mind a Világliga-fináléját (a szerbek ellen), mind a kvangdzsui vb-elődöntőt (a spanyolok ellen) elbukták e minimális különbséggel.
  • Az Eb-k történetében eddig 97 meccset vívtak, 57-szer győztek, 10 döntetlen és 30 vereség mellett. Gólkülönbségük: 967-744. Azaz a szlovákok elleni harmadik csoportmeccsük lesz a 100. Eb-találkozójuk, és a Budapesten szerzett 23. góljuk lesz az 1000. találatuk az Eb-történelemben.