Csapatbemutató, nők: Magyarország

A csoport – Magyarország

• A magyar női csapat az 1985-ös premier óta valamennyi Európa-bajnokságon részt vett (ezt rajtunk kívül csak a hollandok mondhatják el magukról), és jelenleg az érmek számát tekintve abszolút csúcstartó 13 dobogós helyezéssel: 3 arany, 5-5 ezüst és bronz az eddigi termés. A győzelmeket 1991-ben, 2001-ben és 2016-ban arattuk. Eddigi 16 szereplésünk alkalmával csupán kétszer nem sikerült az elődöntőbe kerülni (1997-ben és 2010-ben, mindkétszer ötödik lett aztán a csapat). Negyedik hely jutott 1999-ben és legutóbb 2018-ban, azaz 17-ből csupán 4-szer maradtunk le a dobogóról.
  • Ami a többi nagy tornát illeti, a magyar csapaté az egyik leginkább lélekfacsaró széria az olimpiákon, miután egymás után háromszor lett negyedik úgy, hogy a 2008-as és a 2016-os bronzmérkőzést büntetőkkel, a 2012-est pedig hosszabbításban veszítette el. Rió óta aztán még újabb negyedik helyek érkeztek, a 2018-as Eb-n, majd a tavalyi világbajnokságon.
  • A világbajnokságokon kétszer is aranyérmes lett a csapat, először 1994-ben, majd 2005-ben, emellett van egy ezüst (2001) és egy bronz is (2013). Az utolsó három menet kevésbé volt impresszív, 9. hely 2015-ben, 5. hely itthon, 2017-ben, majd negyedik hely 2019-ben. A vb összkép vegyes: 14 szereplés, 7 ízben sikerült elődöntőbe kerülni, 7 ízben nem. Igaz, az első nyolc vb-n hatszor, aztán a további haton csak kétszer.
  • A 2016-os januári Eb-n szerzett arany kivételes teljesítménynek tűnik, hiszen két bronzérem (2013-as vb, 2014-es Eb) után egyszer sem sikerült érmet szerezni a nagy tornákon a belgrádi parádét leszámítva: 2015: vb: 9. 2016: Eb: 1., olimpia: 4. 2017: Világliga: 7., vb: 5. 2018: Világliga: csoportkör, Eb: 4. 2019: Világliga: 6., vb: 4.
  • Világligában még sohasem volt érmes a csapat (háromszor volt 4.: 2005, 2013, 2017), míg a Világkupában az első hat tornán ötször volt érmes a válogatott (2002-ben nyert, plusz egy ezüst és három bronz), az utolsó három alkalommal viszont négy közé sem került a gárda.
  • 1985 és 2018 között a magyar csapat 102 Eb-mérkőzést vívott: 73 győzelem, 6 döntetlen, 24 vereség – gólkülönbség: 1242-695. A magyar csapat volt a második az Eb-történetben, amely túljutott az 1000 gólos határon (a hollandok után).